blog
work
learn
sisters
статьи на турецком

İSLAMİ AİLE EĞİTİMİ

Evden çıkmadan ve kötü notlar almadan okulda nasıl okunur? Dünyanın herhangi yerinden derslere nasıl katılır? Herkes, öğretmen dahil Allah’ı seven bir sınıf nasıl bulunur? Böyle bir okul var! Onun kurucusundan röportaj aldık ve size bu okulu anlatmaya hazırız!

Okul dönemi başladı. Birileri heyecanla ders ajandasının sayfalarını çeviriyor, defterlerinin kapaklarını kaplıyor, birileri ise üzgün bir şekilde çantasını toplayarak yaz hürriyetiyle vedalaşıyor. Ama başka çocuklar da var. Onların hayatı çantalar ve günlükler, kötü notlar ve müdüre çağırılmalar, yemekhanenin yanındaki “trafikler” ve yüksek sesli ziller olmadan geçiyor. Ama onlar da en yakın zamanda derslere girecekler – yan odaya, bilgisayar başına. Onlar – ev öğrencileri (homeschool)! 

Evden çıkmadan ve kötü notlar almadan okulda nasıl okunur? Dünyanın herhangi yerinden derslere nasıl katılır? Herkes, öğretmen dahil Allah’ı seven bir sınıf nasıl bulunur? Böyle bir okul var! Onun kurucusundan röportaj aldık ve size bu okulu anlatmaya hazırız!

Okul dönemi başladı. Birileri heyecanla ders ajandasının sayfalarını çeviriyor, defterlerinin kapaklarını kaplıyor, birileri ise üzgün bir şekilde çantasını toplayarak yaz hürriyetiyle vedalaşıyor. Ama başka çocuklar da var. Onların hayatı çantalar ve günlükler, kötü notlar ve müdüre çağırılmalar, yemekhanenin yanındaki “trafikler” ve yüksek sesli ziller olmadan geçiyor. Ama onlar da en yakın zamanda derslere girecekler – yan odaya, bilgisayar başına. Onlar – ev öğrencileri (homeschooler)! 

AE nedir?


Homeschooling veya aile eğitimi (AE) – okul dışında eğitim almayı tahmin eden ve devlet tarafından kanun tarafından yetkiye sahip olan eğitim türüdür. Çocuk, sağlık nedenlerinden dolayı derslere katılamadığı ve öğretmenlerin evde eğitim verdiği, tıbbi nedenlerden dolayı seçilen ev eğitimiyle karıştırmayın.

Aile eğitimi, okul öğretmenlerinin katılımı olmadan yapılır – ebeveynler ve çocuk ne, nasıl ve ne zaman çalışacaklarına karar verir.Önemli olan – sınavları başarılı vermek. 

İstediğin zaman uyandın, acele etmeden kahvaltıyı yaptın, oyun oynadın veya dışarı çıktın, sonra derslere bir kaç saat ayırdın – her öğrencinin hayali, değil mi? Pek öyle değil. Aile eğitimi, okul programlarını edinme sorumluluklarını öğretmenlerden ebeveynlere yüklüyor. Ve tam burada birtakım zorluklarla karşılaşmaktayız.

Okulsuz nasıl eğitim alınır

AE’indeki ebeveynler eğitim işlemleri organize etmesi, özel hocalar bularak ya da kendileri çocukla ders çalışmaları, normal okul ile gelecekte çocuk orada sınavları verebilmesi için bütün sorunları çözmesi lazım. Bu her ebeveyn sahip olamadığı devasa irade, sabır ve zaman gerektirir. AE’ne geçme isteğinde bulunan, ama imkanı olmayanlar için yardım internette bulunabilir. Her sene yeni çevrimiçi kaynaklar oluşmaktadır – bir nevi okul programlarını öğrenmeye yardım eden sanal okullar. Müslüman çocuklar için de böyle bir okul açıldı – Milky School. O normal okullara asla değiştirmek istemediği yüzlerce anne-babanın kalbini çaldı. Milky School’un özelliklerinin neler olduğunun, nasıl çalıştığını ve nasıl bir hedeflerin peşinde olduğu hakkında okulun kurucusu Violetta Umm Aya ile konuştuk. 

Selamün aleyküm! Aile eğitimi veren okulu açma fikri nereden geldi?

Aleyküm selam! Allah’ın izni ile bu okulu açma fikri kendiliğinden oluştu. Önceden benim “Miss Muslima” diye dönüşüm akademisi vardı, onun hakkında bir çok Müslüman kadınlar biliyordu, zamanında çok popülerdi. Bu akademiyi büyütmek istedim, bu konuda eşimle istişare etmiştim ve çocuklar için bir bölüm oluşması hakkında söz geçti. Böylece konuşmamızda Allah, aile eğitimi veren okul açma fikrini verdi. Sonradan, devlet sınavlarına girebilme imkanı olması için devlet eğitim programlarına uyan, evde çevrimiçi bir şekilde çocukların eğitim alabileceği bir okul açmak istedim. Ne odamız, ne de akreditasyonumuz olmadığı için alternatif bulmak zorundaydık.Ve devlet okuluyla bir anlaşma yapmaya karar verdik, böylece çocuklarımız oraya atanabilirdi. O zaman arkadaşım Anniseye yazmıştım ve biz çalışmalara başladık. Elhamdülillah, iki ay sonra projeyi başlattık ve Allah’ın izni ile çok başarılı oldu.

AE seneden seneye popülerleşiyor ve AE destekçi olmaya teklif eden organizasyonlar de çoğalmaktadır. Sizin özelliğiniz nedir?

AE’de bir özelliğimiz yoktur. Ama bizim okulda herşey Islami bakış açılarına dayanarak öğretiliyor, çünkü, malum, devlet programlarında şirk ve o tür şeyler de var. Okulumuzdaki öğretmenlerin hepsi Müslüman, ehli sünnet ve cemaat akidesinde. Ama biz Islamı öğretmiyoruz, sadece bilgileri Islami bakış açısından filtre ediyoruz. Derslerimizde Allah’ın isimleri geçiyor, öğretmenler örtülüdür ve kapanmak iyi karşılanıyor, derslerimizde dualar okunuyor, bilgiler kötü davranmadan ve düşük puanlar verilmeden veriliyor. Bunların hepsi çocukları bilgi talep etmeleri için yapılan motivasyonlardır, çünkü laik devlet eğitimi çocuklardaki okuma hevesini mahvediyor. Bizim eğitim sistemimiz ise çocukları bilgi almaları için gayret etmelerine yardım ediyor.

Çoğu insan aile eğitiminden korkuyor: “nasıl sosyalleşecekler? Çocuklar nasıl konuşacaklar?”. Okul, Elhamdülillah büyüdüğü için Allah’ın izni ile aynı şehirdeki çocukları toplamayı planlıyoruz. Mesela, aynı şehirdeki çocuklar tanışıp kaynaşsınlar, oynasınlar diye . Bu şekilde geçen sene çocuklar tanışıp arkadaş edindiler. Çevrimiçi eğitim korkutmasın, çocukları kimseyle arkadaş olamayacak diye korkmasınlar . Ve tam tersi çocuk okuyup başka tür çevresi olabileceğini, on bir yaşta kötü şeyler hakkında düşünen, içki ve sigara kullanan, küfür eden sınıf arkadaşları olmayacağını göstermek. Onların çevresi kendilerine benzer insanlarla dolu olduğunu, edepli, Müslümanlar, Allah’tan nefret eden değil O’nu seven insanlarla göstermek. Buna benzer okullar çoktur şimdi, bunu bir özellik olarak görmüyorum. Ama bizim özelliğimiz herşeyi şeriata uyarak Allah’ın rızası için yapmaya çalışmaktır. Anahtar kelime “yapmaya çalışmak”, okulumuz yüksek derecede olması için çalışmak, gerisi – Allah’tan. 

Hangi dersleri öğretmektesiniz?

Eğitim programındaki dersler – rusça, doğal bilim, matematik, ilk okulda okuma. Lise sınıfları ise fizik, kimya, coğrafya, cebir, geometri v.s. öğretiliyor. Bizde müzik, beden eğitimi ve emek dersleri yoktur. 

Öğrencilerinizi anlatabilir misiniz?

Öğrencilerimiz – kızlar ve erkekler, Müslümanlar, Allah’ı seven, kibar ve samimi.

Yolun en başında ne tür zorluklarla karşılaşmak zorunda kaldınız? Şimdi ne türler oluşmaktadır?

Zorluklar konusuna girersek, tabii ki her zaman oluyor, ayrıca yolun başında bazı organizasyon sorunlarıyla karşılaşıyorsun. Önceki senede bu bizim en büyük eksiğimizdi – derslerimizi organize etmek, ayrıca en en baştaki zamanlarda. Bu yüzden insanların çoğu aceleci sonuçlar yaparak olumsuz davranmaya başlamışlardı. Ve böylece manevi olarak çok zordu. Ama herşey deneyimle geliyor, elhamdülillah, daha da iyi yapmaya çalışıyoruz, çaba gösteriyoruz!

Tabii ki zorluklar kıskançlıktan oluyor, boşuna Allah bize kıskanç insanların şerrinden korunmamızı söylemedi, değil mi? Kıskançlık ve iftiralar hala devam etmekte. Bizim okulumuzu kopyalama gibi bir problem var. Bu kötü bir şey değildir, tam tersine Elhamdulillah, daha fazla okullar açılıyor. Ama kötü tarafları da var – müşterilerimizi çalıyorlar, büsbütün şekilde kopyalamaları, kendileri bir şey bulamayışları, en azından bir fark yaratmamaları. Tabii ki de okulumuza bir zararı dokunmuyor, ama yine de manevi olarak hissediliyor. Ama sıkıntı değil, biz pes etmiyoruz! Bir de bazı öğretmenler hayal kırıklığına uğratmıştı, bir de velilerin ve çocukların düzensizliği, bu da her zaman oluyor. Zorluklar her zaman var, ama o kadar kritik değiller.

Öğretim üyelerini nasıl oluşturdunuz? Öğretmenler ile olan işler de uzaktan yürütülüyor mu?

Öğretmenlerimiz hepsi eğitimli – bazıları orta meslekli eğitim, bazıları lisanslı, bazıları da yüksek nitelikli lisans sahipleridir. Evet, onlarla da uzaktan tanışıyoruz, aynı şekilde iş yapıyoruz. Bu sene bizde yeni bir pozisyon açıldı – İK müdürü (işgücü kadroları menajeri), yani öğretmenlerin işlerini takip eden bir menajer: zamanında derslere gelmelerini, ders zamanında bir yere ayrılmamalarını v.s kontrol eden birisi. 

Ders nasıl geçiyor?

Herşey özel uygulamada gerçekleşiyor; öğrenci öğretmeni ve öğretmen öğrenciyi görüyor. Yani onlarda canlı konuşma gerçekleşiyor; önceden çekilmiş dersler değil bunlar.

Öğrencileriniz hangi şehirlerden? En çok nereden?

Şehirler çoktur! Rusya’nın yaklaşık her bölgesinden. Rusya dışında Çin, Ukrayna, Beyaz Rusya, Avrupanın devletleri, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Mısır, Bangladeş ve Suudi Arabistan. Ama öğrencilerin çoğu Kafkasyadan. Tam olarak okulda 400 fazla öğrenci ve yaklaşık 40 öğretmen vardır. Geçen sene okulumuzda 400 öğrenci vardı ve bu sene elhamdülillah daha yaklaşık 200 çocuk birinci sınıfa gidecek!

Tercüman: Zakhro Zhiyanbekova 
Aile Gündem Toplum