blog
work
learn
sisters
статьи на турецком

NEDEN POPÜLER MÜSLÜMAN KADINLAR BAŞÖRTÜLERİNİ ÇIKARIYORLAR?

Dina Torkia, Asya el-Farac, Büşra Şeyh – son bir senede, yıllardır taktıkları başörtülerini, üç popüler Müslüman kadın çıkarmaya karar verdi. Onları bu seçeneğe nelerin teşvik ettiğini ve bu kararın neye yol açabileceğini anlamaya çalışalım.


Dina Torkia (takipçileri arasında daha çok Dina Tokio olarak tanınan ) – başörtülü blogger olarak internette kariyerini başlatan ilklerden birisidir. 11 eylül 2001 olaylarından sonra sadece teröristlerin eşleri olarak algılanan Müslüman kadınlara olan davranışları değiştirmek çok önemliydi. Dina Torkia başörtünün güzel ve şık olabileceğini kendi örneğiyle gösterip, sonradan kendi başörtü markasını üretti ve bu onun popürleğini arttırdı. 

Başörtüsünü çıkarma kararını açıklamadan önce kendi hikayesini anlatan ve kendisini hala İslamla ilişkilendirdiğini söyleyen “Tevazu” adlı kitabını yayınladı. 2018 senenin sonunda insanlarla ile “başörtülülerin camiasından” çıkma kararını açıkladıktan sonra tehditler dahil büyük sayıda olumsuz tepkilerle karşılaştı. Buna karşılık, o zaman diliminde aldığı en şoke edici mesajlarını okuyarak 40 dakikalık bir video çekti. Başörtüsünü çıkarma kararını Dina böyle yorumladı:

“Başörtü takan toplum çok toksik bir tarikata dönüşmeye başlıyor. Doğru görünme isteği ve takıntısı korkutuyor …”  

“Toksik tarikat” derken, eğer popüler olursanız herkesin içinizdeki kusurları arayacağı ve en ufak bir hata için taş atmaya hazır olacağı anlamına geliyordu.


Büşra Şeyh – tanınmış İngiliz Müslüman-moda tasarımcısı ve BBC kanalındaki “The Apprentice” programın yıldızı. Eylül ayında başörtüsünü çıkarma kararını vermeden önce 26 senedir örtülüydü. İngiliz “The Telegraph” magazini için yazıldığı metinde şöyle diyor:

“Birileri benim büyük bir ideolojik açıklama verdiğimi ve başörtü ilkesine ve hatta dine karşı çıktığımı düşünebilir. Ancak bunların hiçbiri doğru değil: bir seçim yaptığım için inancımla ve kamu imajımla gerçek bir ilişki kurma arzum oldu. Tesettürümün hayatımın büyük bir parçası olmasına rağmen, yanlıştı. Ben olduğumdan daha dindar görünmek istemedim – özgünlük benim için uygunluktan daha önemlidir”.

Büşra son zamanlarda islamofobik saldırıların sıklaşmasını neden olarak belirledi. Bu saldırıların birinden sonra savaş bölgelerinde olan askerlere özgü olan post travmatik stres bozukluğu ile karşılaştı. Büşra videoyu paylaştığından bir gün sonra popüler müslüman bloger Asya el-Farac’ın diğer kızlar gibi tesettür hayatlarının artık bir parçası olmadığını açıkladı.


O da Dina Torkia gibi karyerini, tesetttürü destekleyerek ve onu toplumda popülerleştirerek, başörtüyü uluslararası bir seviyeye yükseltti . El-Farac ve Torkia birlikte İngiltere’de büyüyen ve Essex’ta okulunda tek başörtülü olan “Ayan home” adlı ev dekoru markasının kurucusu Zahra Valacı dahil sayısız Müslüman kadınların hayatlarını etkilemişlerdi.

«benim yaşımda olan kızların özgüven ve şıkla mütevazi modaya yol açmaları çok ilham vericiydi»,
– diyor Valacı. 

Zamanında Dina Torkia ve Asya el-Farac bir çok kızlara örnek olarak bugünkü Müslüman kadınların ezilmediklerini gösterdiler. 

Kulağa ne kadar tuhaf gelse de üç kızın başörtüsünü çıkarma nedenleri aynı: kendi özdeşliklerini kaybetmişler. Tesettürlüyken olanları ve gerçekte nasıl birileri oldukları ayrı şahsiyetlere bölünmüş.

 «Toplum beni gördüğü gibi kendimi hissetmiyorum artık»

– demiş el-Farac yaptığı video açıklamasında. 

Kuveytli blogger toplumun dikkatleri onun üzerinde olduğu nedeniyle hissettiği rahatsızlık, sağlığında olumsuz bir etki yarattığını, bu yüzden bu kararı onun için çok kişisel olduğunu ve zihinsel sağlığına ve şahsiyetine dokunduğunu söyleyerek açıklama yapıyor. Ünlü biri olduğunuzda ister istemez fikirlerin lideri oluyorsunuz. Bir zamanlar onlar başörtülerini takarak mütevazı modayı teşvik ettiler ve bir çok kişiye örnek oldular. Başörtülerini yüksek olasılıkla çıkarma kararları, imanları yeterince güçlü olmayan ya da aksine zayıflamış olan Müslüman kadınlar için teşvik olabilir. Tesettürlerini çıkardıktan sonra üç kız da mütevazı kıyafetler giymeye devam ediyor ve dinden çıkmaları hakkında konuşmuyorlar. Aynı zamanda her birisinin sözlerine dayanarak psikolojik problemleri olduğunu unutmamak lazım.

Bir bloggerin veya herhangi bir popüler kişilerin de aynı zamanda Rabbinin kulu olup zayıf yönleriyle karakterize olan kişiler olduklarını anlamak önemlidir. Tesettürlerini çıkardıktan sonra belki de tam olarak farkına bile varmadan O’ndan uzaklaşmışlardı. Allah istikrarımızı test etmek için hayat boyunca imtahanlar gönderir. Zayıf olan kimse zararda olacak. Umarız ki kendilerini anladıktan sonra bu kızlar, diğerleri gibi, gerçeğin yoluna geri döneceklerdir. Allah daha iyisini bilir. 

Bazı Müslüman kadınların başörtülerini çıkarma ve başkaların buna olumsuz tepki vermelerin nedenleri ile daha yakından tanışmak için sitemizdeki psikolog-ilahiyatçı Zeynep Bairova ile olan canlı yayınımızı izleyebilirsiniz.

Bu konuyu forumda tartışabilirsiniz.

Tercüman: Zakhro Zhiyanbekova
Toplum Gündem