blog
work
learn
sisters
статьи на турецком

ULUSLARARASI EVLİLİK: RAHATSIZ EDİCİ GERÇEKLER

Bu makale, araştırmamın bir parçası olup; hem şahsi, hem profesyonel tecrübeme dayanıyor. 

Milletlerarası evliliklerin, özellikle İslam bağlamında, her zamankinden daha fazla düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. 

Araştırmanın ve makalenin tamamının amacı, Müslüman kızları milletlerarası bir evlilikte ortaya çıkabilecek muhtemel zorluklar ve ortaya çıkmadan önce bazı sorunların ve anlaşmazlıkların nasıl önlenebileceği konusunda bilgilendirmektir!

Ve en önemlisi, farklı bir milletten biriyle etkili bir birlik oluşturmanın mümkün olduğunu, ancak bunu yapmak için aynı milletten olan evliliğe göre daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini anlatmaktır. 

2016 yılında Rusya’da hem milletlerarası hem aynı milletlerden olan 30 çiftin katıldığı bir araştırma yürütülmüştür. Ve bu araştırmanın sonuçlarına göre, monokültürel (Rus-Rus; Çeçen-Çeçen; ) ailelerde evlilik ile ilgili memnuniyet daha yüksektir! 

Farklı kültürel ve ulusal kökenden gelen eşlerin ilişkilerinde temel sorun, geleneklerini, kurallarını ve göreneklerini içeren başka bir kültürü algılama sürecidir. Bu sürecin fark edilmeyeceğine inanmamak bir hatadır. 

Bu makale kadın kitleye yönelik olduğundan dolayı doğrudan bayanlara hitap edeceğim. 

Herhangi bir erkeğin kişiliğinin oluşması için aile bağları, gelenek ve görenekler önemlidir. Yaş ilerledikçe bunların önemi artıyor. Farklı milletlerden olan insanların uyumlu bir evliliği için birbirinin geleneklerini mümkün oldukça detaylı bir şekilde öğrenmek gerekir. Kendini eşinin dünyasına karşı koymamak, bir parçası olmak önemlidir. 

Böyle bir benzetme yukarıdakileri en açık bir şekilde gösterecektir: Fransızca sınavına gelip İspanyolca konuşuyorsunuz. Belki telaffuzunuz mükemmel, cümle yapısı muhteşem, canlı bir anlatım tarzınız vardır…fakat bu sınavı siz geçemeyeceksiniz! Aynısı evlilikte de geçerli! Özellikle uluslararası olanda! Bu tür birliktelikte kendini kaybetmeden eşinle bütünleşmek oldukça önemlidir! Mühim olan kurallara karşı gelmek değil, uyumlu olmaktır. 

Aranızdaki bağı güçlendirmek adına eşinizi tanımanız çok önemlidir, özellikle milletlerarası evlilikte!

Bir yandan da böyle bir evlilikte doğan çocukların kendini belirlemede (hangi millete, kültüre aitim) sıkıntı çekeceklerini anlamalıyız. Çünkü iki taraf da çocuğu tam olarak kabullenmeyebilir. 

Şahsi ve profesyonel tecrübeme dayanarak kültürel değerleri etkileyen uluslararası evliliklerde en sık karşılaşılan çatışma sebepleri bunlardır: 

⁃ Akrabalarla ilişkiler

⁃ Evde ve çocuklarla konuşulan dil

⁃ Çoçuk yetiştirme

⁃ Yemek pişirme

⁃ Ev işleri gelenekleri ve görenekleri ve ailede gelinin yeri.

Sizi bu makale ile başka milletten olan biriyle evlilik yapmaktan vazgeçirmeye çalışmıyorum, fakat evlilik hayatında önemi yüksek olan bazı detaylara dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu detayların ve zorlukların farkında olunca hazırlıklı olup aileniz için en az zararla atlatabilirsiniz. 

Tercüman: Alsu Aydın
Aile Gündem Toplum