blog
work
learn
sisters
статьи на турецком

BENİM BEDENİM – BENİM HAKKIM

YADA İSLAM AÇISINDAN PLASTİK CERRAHİ


“Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler”, – Kur’an-ı Kerim İblisin entrikalarını böyle dile getiriyor. Görünüşe göre her şey açık: İslam plastik cerrahiye karşı. Ancak hala birkaç istisna var. Bu psikolojik sorunlar ile mi ilgili? Anlamaya çalışalım.

Müslüman alimler plastik cerrahiyi iki gruba ayırırlar: görünüşü estetik ve tıbbi sebeplerden dolayı yapılan ameliyatlar.

Dinimiz, Allah’ın bize verdiği, doğuştan sahip olduğumuz görünüşü değiştirmeyi yasaklıyor. 

Ancak normal yaşamı etkileyen belirli kusurları (altıncı parmak, şaşılık, tehlikeli bir ben vb.) ortadan kaldıracak bir işlem yapmanız gerekiyorsa, bu caiz görülüyor. Bu aynı zamanda kazalardan ve hastalıklardan kaynaklanan sorunları da içerir (örneğin, bir uzuv amputasyonu veya kırılmış bir burnun düzeltilmesi).


Bunun sadece cerrah bıçağının altına yatmanız gerektiğinde ortaya çıkan durumlar için geçerli olmadığını belirtmek önemlidir: tüm güzellik ve gençlik enjeksiyonları da görünüşü değiştirir.

Birçok kadın bu bahanenin arkasına saklanır: “Kocamın memnuniyeti uğruna, onun beni daha çok beğenmesi için.” Kocanın memnuniyeti dinin ilkelerine aykırı olduğunda, bunun günah olduğunu hatırlamak önemlidir.

Toparlayalım: bir kişi fiziksel olarak sağlıklı ise, görünüşünden utanıyor ise ve özgüvenini artırmak için ameliyat olmak istiyorsa, plastik cerrahi haramdır. Doktorun talimatlarına göre yapılıyor ise – caizdir.

Peki ya günaha girmek istemiyorsan ama erken kırışıklıklar genç yüzün güzelliğinden çalmaya başladıysa? Veya doğum yapan bir annenin cildi sarktı ise ve kadın üzüntüsüz aynaya bakamıyor ise?

Facebuilding – yüze taze bir görünüm kazandırmaya, şişkinliği ve göz altındaki halkaları gidermeye yardımcı olur.

Spor – belirli bir problem için hangi sporun en iyi olduğunu bulmanız ve düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir.

Beslenme – yüzüne ve vücuduna zarar veren birçok yiyeceklere bilinçli olarak veda etmeniz gerekir.

Kaliteli kozmetik – sivilce, pigmentasyon, kırışıklıklar gibi problemleri , doğru kozmetik ürünleri çözebilir. Neyse ki, seçim alanımız geniş: ev tariflerinden lüks ürünlere kadar.

Ve bunu unutmayın:

“Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.” (Müslim, Birr, 33; İbn Mâce, Zühd, 9; Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539)

Ve bütün bunlardan sonra, kalbinizde hala sıkıntı mı var? Psikolog Ayana Azerbaeva’ya söz veriyoruz. Aslında, daha güzel olma arzusu psikolojik sorunlardan mı kaynaklanıyor?

Evet, ne yazık ki, batı sosyal medyası aktif bir şekilde kendi güzellik standartlarını, ördek dudakları, büyük gözleri, dar elmacık kemikleri vb. dikte ediyor. Birçok kadın buna kanıyor ve bazen büyük değişiklikler yapmaya karar veriyor.

Bunun birçok nedeni olabilir, ancak bunların çocukluk yıllarından geldiği çok açık.


Birincisi, insanın olgun olması ile ilgili, psikolojik olarak “büyümüş” bir insan başkaların söylediklerine kanmaz, kendisini dinler ve kişisel inançlarını takip eder. Sonuçta, olgun bir insanın temel özelliklerinden biri hayata karşı güçlü olmaktır, yani kendi kişisel inançlarına ihanet etmeden toplumda yaşama yeteneğidir.

İkincisi, bu düz bir özgüven sorunudur. Kendisini ve doğal dış görünüşünü kabul etme sorunudur. Kız çocuğu ebeveynlerinden yeterince ilgi, kabulü görmezse, “sen ne kadar güzelsin”i duymaz ise, büyüyünce, bu boşluğu bu şekilde doldurmaya çalışıyor.

Birkaç “kusuru” düzeltince bütün problemlerin çözüleceğine inanıyor. Evet, ilk başta genelde kadın kendine göre ideal bir görünüm elde edince çok seviniyor, fakat zaman geçtikçe problemler tekrar ortaya çıkıyor (kökten çözülmediği için). Bazen bu aşamada kadın bir şeyin yanlış gittiğini ve bunun çalışmadığını fark ediyor, ve başka çözümler aramaya başlıyor. Ama üzücü bir yol da var, kadın devam ediyor ve kendini güzellik iğnelerin ve bıçakların bağımlısı yapıyor. (Sanırım kendini son noktaya getiren insanları örnek vermeye gerek yoktur, maalesef birçok ünlülerin ve sıradan insanların arasında bu durum yaygındır).

Hiçbir estetikçi veya plastik cerrah, kadının özgüvenini arttıramaz, istediği kadar para solaryuma harcansa bile, bunlar o küçük, ebeveyn sevgisi eksiğini hisseden kız çocuğu mutlu edemez.

Dinimizde herşey sağlanmıştır, Kuran’da Tin süresinde Allah yemin ediyor: “Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.” (95:4)

(tefsir: Yüce Allah insanı en güzel ve en mükemmel bir sûrette yaratmıştır. Âyette geçen اَلتَّقْو۪يمُ (takvîm) kelimesi; eğriyi doğrultmak, kıvama ve nizama koymak, kıymet biçmek, kıymetlendirmek gibi mânalara gelir. اَحْسَنُ تَقْو۪يمٍ (ahsen-i takvim) terkibi ise, en mükemmel bir biçimde biçimlendirmek, en güzel bir sûrette yaratmak demektir. Bu ise maddî manevî her türlü güzelliği ihtiva eder. Bu süreç, insanın anne rahminde safhalardan geçip yaratılışı tamamlandıktan sonra dünyaya gelişini takiben belinin doğrulmasına, biçiminin güzelleşmesine, kuvvet ve melekelerinin gelişmesine kadar, oradan da akıl, irfan ve ahlâkıyla ilâhî güzelliğe ermesine kadar sürüp gider).

Bir kadın, yüce olan Allah’a güvenerek caiz olan şeyleri yapmaya başladığında, kesinlikle kendisini Yaratan’ın yarattığı gibi kabul edecektir. Güzelliğin birçok faktörlerden oluştuğunu anlayacaktır ve mükemmel bir beden onların arasında en önemli şey olmadığının farkına varacaktır. Ahlakın önemini hatırlayın, kendinizde ve çocuklarınızda onu yetiştirin. Güzel ahlak insanın güzel görünüşünün temelidir. 

Tercüman: Alsu Ay 
Gündem Saglik ve güzellik Toplum